Kazimierz Tischner


Kazimierz Andrzej Tischner, urodzony 30 października 1946 roku w Nowym Targu, to postać, która odgrywa znaczącą rolę jako polski działacz społeczny oraz oświatowy. Jego praca i działalność koncentrują się na popularyzowaniu myśli oraz koncepcji ks. prof. Józefa Tischnera, co przyczyniło się do szerzenia humanistycznych idei w Polsce.

Życiorys

Kazimierz Tischner to osoba o wyjątkowym tle rodzinnym. Jest synem Józefa Tischnera oraz Weroniki Chowaniec. Ma dwóch braci: Józefa, który był księdzem i filozofem, oraz Mariana, który pracował jako lekarz weterynarii. Swoją edukację rozpoczął w Łopusznej, gdzie ukończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Maturę zdał w 1964 roku.

W 1969 roku Kazimierz ukończył studia na kierunku Zootechnika w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie. 4 kwietnia 1970 roku ożenił się z Janiną Wołczek, która odeszła z tego świata 17 marca 2011 roku. Z małżeństwa tej para doczekała się dwojga dzieci: Wojciecha (ur. 1971), który pracuje jako nauczyciel w liceum oraz Marii (ur. 1979), która jest nauczycielką w szkole specjalnej.

Kazimierz Tischner występuje także jako jedna z postaci w książce Wojciecha Bonowicza zatytułowanej „Kapelusz na wodzie”, gdzie ukazana jest jego bliska relacja ze starszym bratem Józefem, obejmująca szereg wspierających działań w zakresie jego osobistego rozwoju i kształcenia.

Działalność

Od 19 października 2002 roku Kazimierz Tischner pełni rolę przewodniczącego Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, które zostało założone na jego inicjatywę. Ta organizacja ma na celu integrację szkół, które w swoim patronacie mają księdza Józefa Tischnera. W ramach swoich działań stowarzyszenie organizuje różnorodne wydarzenia, takie jak konferencje dla nauczycieli, rajdy, spotkania oraz konkursy dedykowane młodzieży. Dodatkowo, odbywają się także Tischnerowskie Dni Skupienia, które są doskonałą okazją do refleksji i duchowego wzbogacenia.

Wspólnie z ks. Andrzejem Augustyńskim ze Stowarzyszenia SIEMACHA oraz ks. Przemysławem Bukowskim z Uniwersytetu Ignatianum zorganizował I. Tischnerowski Kampus Młodych, który odbył się w Odporyszowie w dniach 11–13 września 2024 roku. Była to inicjatywa, która zgromadziła wiele znakomitych osobistości.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się tacy przedstawiciele jak Krzysztof Klęczar, Wojewoda Małopolski, Wiaczesław Wojnarowski, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Anna Dymna, Robert Makłowicz, Jerzy Dudek, Władysław Kosiniak-Kamysz, Wojciech Bonowicz, prof. Rafał Ohme, Marina Hulia, siostra Anna Bałchan i Jerzy Owsiak (online), dr Piotr Sikora z Tygodnika Powszechnego oraz dr Magdalena Kozak z Ignatianum. Wydarzenie to było również wzbogacone występami artystycznymi.

Podczas kampusu można było wysłuchać koncertów zespołu Trebunie Tutki, Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli w Wieliczce, a także Orkiestry Szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach. To wszystko sprawiło, że wydarzenie stało się nie tylko ważnym punktem w kalendarzu stowarzyszenia, ale przede wszystkim przyczyniło się do pobudzenia młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym.

Przypisy

  1. Młody Tischner - Strona główna [online], mlodytischner.pl [dostęp 18.09.2024 r.] .
  2. Instytut Gość, Łopuszna. Szansa i nadzieja współczesnej polskiej szkoły [online], Instytut Gość Media, 22.09.2024 r. [dostęp 22.09.2024 r.] .
  3. „W każdym człowieku drzemie coś z geniusza” – Tischnerowski Kampus Młodych – Stowarzyszenie Drogami Tischnera [online], www.tischner.info.pl [dostęp 22.09.2024 r.] .
  4. Stowarzyszenie Drogami Tischnera [online], www.tischner.info.pl [dostęp 18.09.2024 r.] .
  5. Wojciech Bonowicz, Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze, Kraków: ZNAK, 2022, str. 75-80, ISBN 978-83-240-6460-1 .
  6. Tischnerowski Kampus Młodych – Wizja Trzech, Potencjał Setek - Imprezy i wydarzenia - [online], www.rmfmaxx.pl [dostęp 18.09.2024 r.] .

Oceń: Kazimierz Tischner

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:6