Stefan Chmura, ur. 26 grudnia 1894 roku w Nowym Targu, to postać historii Polskich Legionów, która zapisała się w kartach naszej narodowej walki o niepodległość. Jako podporucznik miał znaczący wkład w działania niepodległościowe, stając w szeregach Legionów Polskich.
Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie 5 lipca 1916 roku pod Kostiuchnówką, gdzie oddał swoje życie za ojczyznę. Jego poświęcenie zostało docenione, a Stefan Chmura został odznaczony Orderem Virtuti Militari, najwyższym odznaczeniem wojskowym przyznawanym w Polsce.
Życiorys
Stefan Chmura przyszedł na świat 26 grudnia 1894 roku w Nowym Targu. Był synem Wojciecha oraz Wiktorii z domu Mrugała. W okresie młodości uczęszczał do miejscowego gimnazjum. Już w tym czasie angażował się w działalność społeczną, należąc do Drużyn Podhalańskich, a od 1913 roku do Polskich Drużyn Strzeleckich.
W momencie wybuchu I wojny światowej, razem z kolegami z oddziału, Stefan zdecydował się na przejazd do Krakowa, gdzie tworzyły się Legiony. Został przydzielony do 1 pułku piechoty Legionów, a po powstaniu w grudniu 1914 roku 5 pułku piechoty, został do niego przeniesiony. Wkrótce po tym objął stanowisko zastępcy dowódcy plutonu.
Dnia 3 czerwca 1915 roku, po bitwie pod Konarami, Chmura uzyskał stopień podporucznika piechoty, a także przejął dowództwo nad własnym plutonem. W 1915 roku, jako ekstern, zdobędzie maturę w nowotarskim gimnazjum.
Niestety, los nie oszczędził Stefana. Zginął 5 lipca 1916 roku w trakcie ataku na Polską Górę, co miało miejsce podczas bitwy pod Kostiuchnówką. Inna wersja jego historii głosi, że został ciężko ranny i wzięty do niewoli rosyjskiej, gdzie zmarł tego samego dnia.
Ordery i odznaczenia
W ramach uhonorowania zasług Stefana Chmury, zostały mu przyznane znaczące odznaczenia, które podkreślają jego wkład w historię Polski.
- Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 6463 – przyznany pośmiertnie 17 maja 1922,
- Krzyż Niepodległości – otrzymany 19 grudnia 1930 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
Przypisy
- a b c Marek Gałęzowski, Chmura Stefan [w:] idem, My idziemy w zórz świtanie... Sylwetki oficerów Legionów Polskich poległych i zmarłych w walce o niepodległość w latach 1914–1916, Warszawa: IPN, 49. s. 2019 r.
- Dz. Pers. MSWojsk., Nr 2 z 06.01.1923 r., s. 19.
- M.P. z 1930 r. nr 300, poz. 423.
- Żołnierze Niepodległości.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Leopold Gebel | Adam Mularz | Kazimierz Kominkowski | Tadeusz Morawa | Stanisław Nowotny | Maria Pajerska | Janusz Nosek | Stanisław Kwapniewski | Józef Szewczyk (generał) | Jakub PajerskiOceń: Stefan Chmura