Kazimierz Budzyk


Kazimierz Budzyk, urodzony 15 stycznia 1911 roku w Nowym Targu, a zmarły 5 marca 1964 roku w Warszawie, to wybitny historyk oraz teoretyk literatury. Jego wkład w rozwój badań literackich jest nieoceniony, a jednym z jego największych osiągnięć było współzałożenie Instytutu Badań Literackich, który stał się ważnym ośrodkiem naukowym.

Budzyk był również profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. Jego zainteresowania skupiały się na literaturze staropolskiej, w szczególności na literaturze renesansowej, co podkreśla jego znaczenie w polskim środowisku literackim oraz naukowym.

Życiorys

Kazimierz Budzyk przyszedł na świat w licznej rodzinie chłopskiej, jako syn Ignacego. Był drugim dzieckiem w rodzinie, w której przyszło na świat jeszcze pięcioro młodszych braci i sióstr. W 1929 roku ukończył gimnazjum klasyczne w Nowym Targu, a następnie rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które z powodzeniem zakończył w 1934 roku. Po ukończeniu studiów, podjął pracę jako bibliotekarz, zajmując się przede wszystkim starymi drukami.

Rok 1944 był dla Budzyka przełomowy, gdyż zakończył kształcenie na tajnym uniwersytecie poznańskim, działającym w Warszawie, gdzie uzyskał stopień doktora na podstawie pracy księgoznawczej dotyczącej Konstytucji sejmowych XVII wieku.

Po zakończeniu II wojny światowej, od 1945 roku pełnił rolę redaktora serii „Biblioteka Pisarzy Polskich i Obcych” w czasopiśmie „Książka i Wiedza”. Jego kariera akademicka rozwijała się, gdy objął stanowisko kierownika Katedry Historii Kultury na Wszechnicy Radiowej. W 1948 roku był jednym z współzałożycieli Instytutu Badań Literackich, gdzie również sprawował funkcję zastępcy dyrektora. Istotną inicjatywą Kazimierza Budzyka było stworzenie i rozwój Działu Bibliografii Staropolskiej w ramach Instytutu.

W 1955 roku, dzięki jego zaangażowaniu, została powołana Katedra Teorii Literatury na Uniwersytecie Warszawskim, co znacząco wzbogaciło ofertę edukacyjną uczelni.

Kazimierz Budzyk zmarł w Warszawie. Jego miejsce wiecznego spoczynku znajduje się na cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w kwaterze C2-10-5.

Twórczość

Kazimierz Budzyk to postać, która znacząco wpłynęła na badania nad literaturą polską, szczególnie w kontekście renesansu. W jego dorobku znaleźć można wiele znaczących publikacji, które przyczyniły się do zrozumienia tego okresu w dziejach literackich kraju.

  • „Przełom renesansowy w literaturze polskiej”,
  • „Z dziejów renesansu w Polsce”,
  • „Szkice i materiały do dziejów literatury staropolskiej”,
  • „Studia z zakresu bibliografii i księgoznawstwa”,
  • Antologia „Stylistyka teoretyczna w Polsce”,
  • „Bibliografia konstytucyj sejmowych XVII wieku w Polsce” Wrocław 1952,
  • Inicjator i red. naczelny (do 1963) Bibliografii literatury polskiej „Nowy Korbut”.

Twórczość Budzyka ukazuje nie tylko jego zainteresowanie literaturą, ale również głęboką wiedzę z zakresu historii i teorii literackiej. Jego prace do dziś pozostają ważnym źródłem informacji dla badaczy i miłośników literatury.

Ordery i odznaczenia

Kazimierz Budzyk otrzymał wiele odznaczeń, które podkreślają jego zasługi i wkład w rozwój kraju. W szczególności warto wspomnieć o dwóch wyróżnieniach, które zasługują na szczególną uwagę:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany 16 lipca 1954,
  • Złoty Krzyż Zasługi, przyznany 22 lipca 1951.

Nagrody

Kazimierz Budzyk odebrał nagrodę państwową II stopnia za całokształt swojej pracy naukowej, która miała miejsce w minionych dziesięciu latach. W szczególności wyróżniono go za jego istotne osiągnięcia, takie jak praca pt. „Przełom renesansowy w literaturze polskiej drugiej połowy XV i pierwszej połowy XVI wieku” oraz ważna „Bibliografia Konstytucji Sejmowych XVII wieku w Polsce”. Nagroda ta została przyznana w 1955 roku.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna --- Warszawskie cmentarze [online], www.cmentarzekomunalne.com.pl [dostęp 06.06.2024 r.]
  2. Maria Renata Mayenowa. Zmarli. Kazimierz Budzyk (1911–1964). „Pamiętnik Literacki”. 55/3, s. 319–327, 1964. Wrocław: Instytut Badań Literackich PAN. [dostęp 06.06.2024 r.]
  3. Maria Renata Mayenowa, Kazimierz Budzyk (1911–1964), „Pamiętnik Literacki: czasopismo kwartalne poświęcone historii i krytyce literatury polskiej”, 55 (3), 1964, s. 319–327.
  4. Nagrody Państwowe za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego, literatury i sztuki. „Życie Warszawy”. Rok XII, Nr 173 (3656), s. 5, 22.07.1955 r. Warszawa: Instytut Prasy „Czytelnik”. [dostęp 06.06.2024 r.]
  5. M.P. z 1954 r. nr 112, poz. 1566 „w 10 rocznicę Polski Ludowej za wybitne zasługi w dziedzinie nauki”.
  6. M.P. z 1951 r. nr 74, poz. 1007 „za wybitną działalność naukową”.

Oceń: Kazimierz Budzyk

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:15