UWAGA! Dołącz do nowej grupy Nowy Targ - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Władysława Niemczyk


Władysława Niemczyk, znana również jako Fudalewicz-Niemczyk, to znacząca postać w dziedzinie biologii, której dorobek naukowy i działalność edukacyjna miały ogromny wpływ na rozwój nauk przyrodniczych w Polsce. Urodziła się 29 września 1923 roku w Nowym Targu, a zmarła 17 lutego 2019 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo naukowe.

Jako profesor nauk przyrodniczych, Niemczyk przyczyniła się do wielu istotnych badań i innowacji w tej dziedzinie, stanowiąc inspirację dla przyszłych pokoleń biologów. Jej życie to przykład pasji do nauki i zaangażowania w rozwój akademicki.

Życiorys

W 1950 roku Władysława Niemczyk zakończyła swoją edukację na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zdobyła podstawowe wykształcenie akademickie. Siedem lat później, w 1957 roku, uzyskała tytuł doktora na krakowskiej Wyższej Szkole Rolniczej, a w 1964 roku habilitowała się na Uniwersytecie Jagiellońskim, co umożliwiło jej objęcie stanowiska docenta. W latach 1965-1970 pełniła funkcję kierownika Katedry Zoologii, a od 1966 do 1969 roku była prodziekanem, a następnie dziekanem Wydziału Zootechniki (1969-1971).

W okresie od 1971 do 1978 roku sprawowała rolę prorektora Akademii Rolniczej w Krakowie. W 1972 roku zdobyła tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1978 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Pracowała jako profesor na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, gdzie miała istotny wpływ na rozwój tej dziedziny.

Władysława Niemczyk była również jednym z kluczowych organizatorów Katedry Zoologii i Ekologii, która w 1953 roku została podstawą dla utworzenia samodzielnej uczelni rolniczej. Jej zaangażowanie widoczne było również w działalności Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego, gdzie pełniła rolę członkini. W 2000 roku recenzowała pracę habilitacyjną pt. „Odpowiedź immunologiczna owiec rasy wrzosówka na naturalne zarażenie nicieniami żołądkowo-jelitowymi”, która została opublikowana 19 czerwca.

Dorobek naukowy

Prowadziła badania nad obwodowym systemem nerwowym owadów, eksplorując różnorodne aspekty ich biologii oraz ekologii. Ponadto, zainteresowania naukowe obejmowały również owady ektopasożytnicze, które są związane ze zwierzętami gospodarskimi, co podkreśla jej szeroką wiedzę w zakresie entomologii.

W ramach tych badań, opisała różne typy narządów zmysłów, ich unerwienie oraz specyficzne rozmieszczenie na przysadkach ciała owadów z wielu rzędów. Zajmowała się także ich praktycznym zastosowaniem, analizując, jak narządy zmysłów przyczyniają się do określania homologii przysadek ciała owadów, które uległy zmianom poprzez procesy adaptacyjne.

Dodatkowo, prowadziła badania dotyczące związków filogenetycznych, mające na celu lepsze zrozumienie ewolucyjnych relacji między różnymi grupami owadów. W sumie, jest autorką 160 publikacji naukowych, w tym 130 oryginalnych prac oraz jednego podręcznika, co znakomicie obrazuje jej wkład w rozwój nauk entomologicznych.

Odznaczenia

W życiu Władysława Niemczyka, zasłużonego działacza w dziedzinie rolnictwa oraz nauki, można wyróżnić szereg znaczących odznaczeń, które potwierdzają jego osiągnięcia oraz działalność na rzecz społeczeństwa.

  • odznaka „Zasłużony pracownik rolnictwa”,
  • nagroda Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki (przyznana czterokrotnie),
  • w 1956 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi,
  • w 1969 roku uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi,
  • w 1973 roku przyznano mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • w 1975 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Przypisy

  1. a b c d e f g h Niemczyk Władysława, prof. dr hab.. www.pte.up.poznan.pl. [dostęp 06.03.2019 r.]
  2. a b c prof. dr hab. Władysława Niemczyk. nekrologi.net. [dostęp 06.03.2019 r.]
  3. a b c d Prof. Władysława Niemczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 06.03.2019 r.] 
  4. a b c Przyjaciele z lat okupacji [online], Dziennik Polski, 17.09.2011 r. [dostęp 11.06.2020 r.] 
  5. a b c d e f g M.M. Bunalski M.M., J.J.J.J. Lipa J.J.J.J., J.J. Nowacki J.J., Almanach Entomologów Polskich XX wieku, „Wiadomości Entomologiczne”, 20, suplement, 2001, s. 138 [dostęp 11.06.2020 r.] 
  6. Władysława Niemczyk. www.nekrologi.net. [dostęp 06.03.2019 r.]

Oceń: Władysława Niemczyk

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:23