Roman Pietrzak


Roman Pietrzak, urodzony 25 lipca 1963 roku w Nowym Targu, jest wybitnym polskim rzeźbiarzem oraz nauczycielem akademickim. Aktualnie pełni funkcję profesora na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

W roku 1983 udało mu się pomyślnie ukończyć Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem. Następnie, w latach 1984–1990, studiował na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie jego praca dyplomowa została zrealizowana pod okiem prof. Stanisława Słoniny w 1990 roku. Po zakończeniu studiów w Warszawie, w latach 1992–1993, Pietrzak kontynuował swoją edukację w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli.

Wybrane wystawy i udziały w wystawach

Przez lata Roman Pietrzak intensywnie uczestniczył w licznych wystawach, które wzbogaciły jego twórczość oraz przyczyniły się do popularyzacji jego sztuki. W 1988 roku miała miejsce wystawa indywidualna w kawiarni „Krokodyl” w Warszawie, co było pierwszym krokiem na jego artystycznej drodze. Dwa lata później, w 1990 roku, wystawiał swoje prace w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych podczas „Pokazu osobnego” na Biennale Humoru i Satyry w Gabrowie w Bułgarii.

W 1991 roku odbyła się kolejna wystawa indywidualna w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a w 1992 roku artysta zdobył I nagrodę w Olimpijskim Konkursie Sztuki w Warszawie, a jego prace były prezentowane w Galerii Rektorskiej w Dieburgu w Niemczech. Rok później, w 1993 roku, zdobył I nagrodę w Konkursie na Statuetkę Miasta Leszna oraz w Konkursie na Pomnik Jana Kiepury w Sosnowcu.

W 1994 roku Pietrzak brał udział w wystawach w prestiżowych miejscach, takich jak Grand Palais Tour Eiffel w Paryżu i Solar da Praga de Santa Maria w Obidos w Portugalii oraz Galerie Trigon w Darmstadt w Niemczech, gdzie miał wystawę indywidualną. Rok później uczestniczył w seminarium „Najlepsze dyplomy 1990–1995” w Orońsku, a w 1997 roku zaprezentował swoje prace w Małej Auli Akademii Sztuk Pięknych.

W 1998 roku Pietrzak uczestniczył w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ” oraz w XI Biennale Małych Form Rzeźbiarskich w Otwockim Centrum Kultury. Dwa lata później, w 2000 roku, zaprezentował „Portret Romana Polańskiego” w galeriach „Lufcik” i „ADI ART” w Łodzi. W 2002 roku jego prace pojawiły się w Międzyzdrojach podczas wystawy „W kręgu ASP” oraz w kilku innych galeriach, gdzie odbyły się wystawy indywidualne.

Rok 2003 był intensywny, z wystawami w Nizio Gallery w Warszawie, BWA Puławy oraz galeriach Zepter i ZPAP „Pryzmat” w Krakowie. W 2004 roku Pietrzak prezentował swoje dzieła w Muzeum „Królikarnia” w Warszawie w ramach wystawy „Forma człowieka”. Dwa lata później, w 2006 roku, jego prace były częścią „Rzeźby kameralnej” w Galerii Zapiecek oraz w Warszawskim Festiwalu Sztuk Pięknych.

Odzyskując znane tematy, w 2007 roku Pietrzak zaprezentował „Portrety” w Bemowskim Centrum Kultury, wziął udział w „Targach sztuki” w Sztokholmie oraz w konkursie na pomnik B. Leśmiana w Zamościu. W 2008 roku jego prace były pokazywane na wystawach w warszawskiej Galerii na emporach i Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

W kolejnych latach zorganizował wystawy w Nowym Sączu, Zakopanem oraz w Galerii Jatki w Nowym Targu, gdzie promował temat „My i reszta świata”. W 2010 roku jego prace znalazły się w Centrum Promocji Kultury w Pradze Południe w Warszawie. Rok 2011 przyniósł wyróżnienia w konkursach na projekt tablic upamiętniających bohaterów „Solidarności” oraz na projekt nagrody gospodarczej w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej.

Artysta kontynuował swoją pracę, organizując wystawy zarówno w stolicy, jak i w innych miastach polskich. W 2013 roku jego prace zostały przedstawione w Galerii Medium oraz w Instytucie Polskim w Dreznie w Niemczech. Ostatnia wspomniana wystawa to Rzeźba zaściankowa na dziedzińcu ASP w 2014 roku, która podsumowuje pełen twórczego wysiłku cykl artystyczny Romana Pietrzaka.

Przypisy

  1. Roman Pietrzak – Rzeźba zaściankowa na dziedzińcu ASP. kulturalna.warszawa.pl. [dostęp 22.02.2020 r.]
  2. Roman Pietrzak – strona artysty. strona artysty. [dostęp 22.02.2020 r.]
  3. Roman Pietrzak – Rzeźba i rysunek. mck „Sokół”. [dostęp 22.02.2020 r.]

Oceń: Roman Pietrzak

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:17